1- Autoart
اواخر دهه 90 توسط گروه Gateway Global Limited در هنگ کنگ تاسیس شد و به رقابت با ماکت سازان حرفه ای پرداخت. امروزه ماکت های شرکت در مقیاس و رده های گوناگون Signature , Millennium , Racing Division , Performance و Sealed تولید می‌شود.

2- Minichamps
رقیب Autoartکه از دهه 90 در آلمان شروع به فعالیت کرد و پس از مدتی زیر مجموعه خود UT را تعطیل کرد. ماکت های Minichamps خاص تر از Autoart هستنداما اکثراً ضعیف تر از Autoart ظاهر می‌شوند.

3-  Maisto
برند آمریکایی تاسیس شده در اوایل دهه 90 که قبلاً در تایلند و امروزه در چین تولید می‌شود و محصولاتش کیفیت و دقتی معمولی و بعضاً پایین دارند.

4- Welly
رقیب اصلی Maisto که از ابتدا در چین فعالیت می‌کرد و با پیشرفت شگرف خود رقبای ارزان خود را کنار زده, امروزه زیرمجموعه آن یعنی FX ماکت هایی با کیفیت بالاتر تولید می‌کند.

5- Bburago
جد ماکت سازان 1:18 که در دهه 70 پایه گذاری شده, در دهه 80 تقریباً لیسانس تولید ماکت اکثر خودروهای مهم را داشت. با رقابتی شدن بازار در دهه 90 و بالا بودن قیمت ساخت در ایتالیا, تدریجاً ورشکست شد. امروزه Bburago و Maisto در چین توسط یک گروه تولید می‌شوند.

6- CMC
شرکتی آلمانی که در دهه 90 تاسیس شد. تولیداتش همگی از سطح بالای دقت و کیفیت برخوردار و بی‌رقیب اند. تمامی ماکت های CMC تولید محدود و اکثراً کلاسیک هستند.

7- Kyosho
ابتدا به ساخت خودروهای رادیو کنترل می‌پرداخت و در دهه 90 شروع به تولید ماکت کرد. تولیدات آن نزدیک ترین به Autoart هستند و برخلاف رقیبش خودروهای فراری را هم تولید کرده, در دو رده معمولی و Highend به ساخت ماکت می‌پردازد.

8- Yatming
شرکتی هنگ کنگی در اواخر دهه 70 تاسیس شد و امروزه در چین به ساخت ماکت های نیمه حرفه ای با کیفیت و قیمت مناسب می‌پردازد.

9- BBR
شرکتی ایتالیایی که در ایتالیا به ساخت ماکت های رزین و Diecast می‌پردازدماکت های این شرکت تولید محدود و گران قیمت و کم نظیر هستند.

10- Hotwheels
شرکتی آمریکایی که از دهه 60 به ساخت اسباب بازی مشهور است. امروزه این شرکت در چین و مالزی به ساخت ماکت در مقیاس های گوناگون و در دو رده معمولی و Elite مشغول است و انحصار تولید ماکت فراری در اختیار دارد.

11- Ertl
از سازندگان قدیمی اسباب بازی که در دهه 80 وارد عرصه حرفه ای شد. مدل های Ertl در رده های گوناگون از نظر کیفیت, قیمت و جزئیات عرضه می‌شوند و بیشتر خودروهای کلاسیک آمریکایی هستند.

12- Norev
شرکت فرانسوی که از دهه 40 فعال و انحصار برخی مدلهای بنز و خودروهای فرانسوی در اختیارش شرکت است وهمانند Ertl در کیفیت های گوناگون تولید شود.

13- Sunstar
شرکتی قدیمی که اخیراً فعالیت گسترده تری پیدا کرده و در رده های گوناگون فعالیت می‌کند. ردهPlatinum آن قابل مقایسه با برند های حرفه ای است.

سایر برندهای مهم:
,Exoto , Signature , Amalgam , Revell , Premium Classixx , Greenlight , Solido , Ebbro Tamiya , Highspeed , IXO , Paragon ,